تبلیغات
مدینة العلم - افلاک حریم بارگاهت...
اعتراف مردان بزرگ تاریخ به عظمت پیامبر اسلام


1ـ بولن ویلی‌یه در كتاب خود می‌گوید: «محمد قانونگذاری خردمند و بزرگ بود كه دینی تهذیب‌یافته برای جهانیان آورد محمد صفاتی عالی داشت و الطاف خداوندی فصاحتی فوق انسانی به او اعطا كرده بود چنانكه می‌توانست نادان‌ترین مردم زمان خود را به اسلام معتقد گرداند.»

2ـ گوستاولون می‌نویسد: «باید اعتراف كنیم كه محمد(ص) از بزرگترین مردانی است كه تاریخ آنها را شناخته است. اطاعتی را كه محمد از یاران و پیروان خود دید برای هیچ فاتح و پادشاه و فرمانده‌ای میسر نشد. اخلاقی عالی و حكمتی بی‌مانند و دلی پر از مهر و رحمت داشت.»

3ـ تولستوی متفكر،نویسنده و فیلسوف بزرگ روسی می‌گوید: «محمّد پیامبر (اسلام) از مصلحان بزرگ دنیاست كه نسبت به بشریت خدمات شایانی انجام داده است. این فخر برای او بس كه ملت پست و خونریزی را از چنگال اهریمنان نجات داد، و راه ترقّی را به روی آنان گشود. هر مرد عادی نمی‌تواند به چنین كار شگرفی قیام كند...» خوانندة گرامی‌می‌بیند كه آقای تولستوی غیرمسلمان ولی‌باانصاف بااین تمجیدها پیامبر اسلام را یك فرد عادی نمی‌داند چه رسد به عامی.

4ـ توماس كارلایل می‌گوید: «در میان قهرمانان تاریخ، پیغمبر اسلام(ص) نخستین قهرمان است كه به همراه علی مسیر تاریخ را عوض كردند.»

5ـ ژول لابوم محقق بزرگ فرانسوی و مفسّر شاهنامه فردوسی می‌گوید: «در حوالی میلاد محمد(ص) در قرن ششم میلادی سراسر جهان را ابرهای پرآشوب و اضطراب فراگرفته بود و در آن حال باتولد او نور جدیدی در دلها اُفتاد كه نشان افول آنها تیرگی‌ها بود.»

6ـ ارنست رنان فرانسوی می‌گوید: «... امّا ملّت عرب كه خداوند او را گرامی داشت و با برگزیدن گرامی‌ترین بندگانش از میان شریف‌ترین اشرافِ آن ملت به پیغمبری خاتمیّت مقامش را بالا برده زبان و لغتش وسیله‌ای شد كه بهترین شرایع را در برداشته باشد. به طور حتم تا جهان برپاست این شریعت پایدار خواهد بود. زیرا پیغمبری بعد از این پیغمبر نیست و دینی بعداز این دین نخواهد بود.»


7ـ جرج برنارد شاو نویسنده و محقق انگلیسی قرن نوزده و بیست می‌گوید: «من اسلام را به علت قوّت حیاتی كه در آن سراغ دارم بسی تمجید می‌كنم و به نظرم بسی روشن است كه یگانه دینی كه می‌تواند همواره با مقتضیات زمان توافق داشته و با تعلیمات مختلف زندگی هماهنگ باشد اسلام است و بس، من با صراحت لهجه و اطمینان كامل می‌گویم كه اروپایی كه امروز تا اندازه‌ای به مبانی اسلام پی برده و تا درجه‌ای آن را قبول نموده در آینده آن را با آغوش باز استقبال نموده و با چهرة بشاش تمام آن را خواهد پذیرفت.

.... من شریعت محمدرا عمیقاً تحت بررسی قرار داده با موشكافی در آن تأمّل نمودم و نظرم این است كه در میان ادیان جهان،اسلام از عوامل بغض و كینه دور است و عقیدة راسخ دارم كه اگر امروز شخص شخیصی مانند محمد زمام امور عالم را به دست گیرد خرد و كلان پیرویش نموده و بر طاعت او گردن می‌نهند».

8ـ گاندی رهبربزرگ هند می گوید:

«جالب است بدانید که بهترین کسی که امروزه بدون هیچ چون وچرایی ، در قلب میلیونها انسان جا گرفته ،«محمد» است. از اینجا من متقاعد شده ام که این شمشیر نبود که در آن روزها مردم زیادی را تسلیم اسلام کرد. «محمد» سخت ساده زیست بود. مثل دیگر پیامبران متقی بود. به شدت امانتدا بود. از خود گذشتگی شدید نسبت به دوستان وپیروان ، جسارت ،بی باکی وتوکل مطلق به خدا در رسالت شخصی ،ازویژگی های محمد (ص) بود.قبل از این ویژگی ها او به هیچ وجه از شمشیر برای برداشتن سد های جلوی راه خود استفاده نمی کرد».

9ـ لامارتین مورخ مشهور می نویسد:

«اگر بزرگی هدف ، کم بودن ابزار و رسیدن به نتایج شگفت انگیز سه محور سنجش هوش بشری باشد چه کسی ادعای مقایسه بزرگ مردان تاریخ کنونی را با محمد دارد ؟ نام آورترین مردمان فقط ارتش ، قوانین و فرمانروایی ها را ایجاد کرده اند . اگر نگوییم آنچه بنیاد نهاده اند چیزی نیست باید گفت چیزی بیشتر از قدرت مادی که غالباً در چشم به هم زدنی فرو می پاشد ایجا د نکرده اند. این مرد نه فقط ارتش ها قوانین ، فرمانروایی ، مردمان و سلسه ها بلکه میلیونها نفر یعنی یک سوم از ساکنان این جهان و حتی بیشتر از آن را حرکت داد . او پرستشگاه ها ، خدایان ، ادیان ، عقاید، اندیشه ها و نفوس را متحول کرد . صبراو در پیروزی ،بلند همتی او که تماماً در جهت یک عقیده بود نه نوعی تلاش برای فرمانروایی ، نماز های بی نهایت او زمزمه های سری او با خدا ، مرگ او ،و پیروزیش بعد از مرگ نشانه ایمانی راسخ است. محمد یک معلم مذهبی یک مصلح اجتماعی ، یک رهبر اخلاقی ، معنوی تجسم بزرگ اجرایی کردن امور ، دوستی با وفا، هم نشینی زیبا ، شوهری علاقه مند، وپدری با محبت بود. همه را با هم داشت مرد دیگری در تاریخ نیست که در هر کدام از این جنبه های مختلف زندگی براو برتری یابد یا با او برابری کند. فقط آن شخصیت نوع دوست بودکه چنین کمالات باور نکردنی را در خود جمع کرده بود.»

10ـ کارن آرمسترانگ صاحب نظر بزرگ اتریشی می نویسد:

« بیشتر اهتمام پیامبر صرف جلو گیری از برخورد های وحشیانه گردید زیرا لغت اسلام به معنای تسلیم بودن در برابر خداوند است و از ریشه "سلام" بمعنی "صلح" گرفته شده است . محمد مرد جهاد بود ،ولی یک صلح طلب واقعی هم بود زیرا جان واعتقا د نزدیکترین یاران خود را در جریان صلح با مکه به گرو گذاشت تا این اتحاد بدون خون ریزی به انجام رسد او به جای خون ریزی و قتل عام در فکر مذاکراه وصلح بود . آگاهی از داستان واقعی زندگی حضرت محمد در این مقطع خطرناک تاریخ بشری لازم است و نباید اجازه دادکه متعصبین خیره سر با تحریف زندگی پیامبر به نفع خود از آن استفاده کنند. انسان غربی معاصر از داستان زندگی آن حضرت ، مسایل بسیار مهمتری را برای هدایت خود در این دنیای متغیر باید بیاموزد.»

11ـ ویل دورانت محقق مشهورغربی می نویسد.:

« محمد پیغمبری بزرگ وموحدی کامل بود که مانند نداشت وبرای اصلاح بشر مبعوث شد»

12ـ آلفرد گیوم می گوید:

«محمد یکی از عظیم ترین شخصیت های تاریخی است که در ایمان به وجود خدای یگانه غرق شده بود.»

13ـ کارل مارکس پدر مارکسیسم در کتاب خود می نویسد:

«محمد مردی بود که ...از میان مردمی بت پرست با اراده ای آهنین برخاست وآنان را به یگانه پرستی دعوت کرد ودردلهای ایشان جاودانگی روح وروان را کاشت بنا براین باید نه تنهااورا در ردیف مردان بزرگ وبرجسته تاریخ شمرد بلکه سزوار است که به پیامبری او اعتراف کنیم واز دل و جان بگوییم که او پیامبر خدا بوده است.»

وی در جای دیگر می گوید :

« حقیقت انکار ناپذیر این است که محمد مبعوث شد تا رسالتی را که خلاصه رسالات سابق و مافوق آنها بود برای عالم بیاورد .»

14ـ هگل بزرگترین فیلسوف آلمانی قرن نوزده می گوید:

« اسلامیت طرحی جدید و در عین حال غیر مخدوش و بسیار عالی از توحید می باشد .»

15ـ گوته دانشمند بزرگ ومشهور غربی می نویسد:

« مندرجات قرآن ... ما را مجذوب می کند و به شگفت می آورد و سرانجام به تعظیم واحترام برمی انگیزد »

همچنین وی شعری با اسم «نغمه محمد» دروصف حضرت دارد که قسمتی ازآن چنین است :

« بنگرید بدان چشمه / چه با طراوت و شاد / می تراود بسان چشمان ستارگان آنگاه که می درخشند / با ورودی پیشواگونه وراهبر / همه چشمه ها را که برادر اویند با خویش همراه می سازد / و در آن پایین اعماق دره / در مقدم این رود گلها می رویند وسبزه ها از نفسش حیات می یابند ....»

16ـ برناردشاومحقق ایرلندی می گوید:

«او (محمد) را باید منجی بشریت خواند ...او عالیترین مردی بود که روی زمین پا گذاشته است ....او در این مدت مردم رااز هرزگی و مستی به اعتدلال وپرهیزگاری ،از بی قانونی به زندگی نظام بند، واز تباهی به بالاترین معیارهای تعالی اخلاقی هدایت کردوتاریخ بشر چنین دگرگونی را از جانب شخص دیگر قبل یا بعد از او نشناخته است . تصور همه این عجایب باور نکردنی در طی این دو دهه نخست است.»


طبقه بندی: چهارده معصوم (ع)،  سیاسی - اجتماعی،  تاریخی،  مذهبی، 
برچسب ها: اعتراف مردان بزرگ تاریخ به عظمت پیامبر اسلام، اعتراف مردان بزرگ تاریخ، عظمت پیامبر اسلام،  

تاریخ : یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 | 03:33 | نویسنده : Mohammad Saleh Ali Akbari | لبیک یا محمد(ص)...

  • paper | سبزک | تبلیغات متنی